Report o TSAFu 2015
autorky: Kateřina Bartošová a Kateřiny Rosická
Dne 9. 11. 2015 kolem půlnoci jsme se vydali na TSAF.
Úterý, den první
Týden s aplikovanou fyzikou jsme zahájili návštěvou automobilky BMW a následně letiště v Mnichově. V automobilce jsme si prošli kompletní výrobou aut, která je ze značné části automatizovaná. Po prohlídce jsme se přesunuli k letišti. Před vstupem nás neminula bezpečnostní kontrola, ale po jejím zdárném průchodu nás zaměstnanci letiště vzali na autobusovou prohlídku letištní plochy, na které bylo mnoho různých letadel, která jsme mohli vidět opravdu z blízka. Po prohlídce jsme se dostali do hotelu, kde jsme strávili příjemnou noc.
Středa, den druhý
Ráno jsme se po vydatné snídani vypravili do Deutsches Museum. Bylo tu mnoho zajímavých a z velké části interaktivních exponátů, ke kterým byly i přednášky a experimenty, například s kapalným dusíkem. Ačkoli program probíhal v angličtině nebo v němčině, neměli jsme problém mu porozumět. Den jsme zakončili prohlídkou centra Mnichova a návštěvou BMW Welt, kde byla vystavena auta. Poté nás čekal noční přejezd do francouzského města Grenoble. Sice jsme se moc nevyspali, ale pořád jsme byli vyspaní z domovů.
Čtvrtek, den třetí
Hned ráno jsme se zúčastnili prohlídky ESRF1) v Grenoble ve Francii, kde, zjednodušeně, řečeno vytvářejí extrémně silné rentgenové paprsky. Denní přejezd do Ženevy, rychlá prohlídka pobřeží jezera, a už se jelo do CERNu, kam jsme se všichni tolik těšili. V CERNu se našimi průvodci stali slovenští vědci, což bylo super. Večer jsme byli ubytovaní v hotelu v Annemasse nedaleko Ženevy.
Pátek, den čtvrtý
Na ráno byla opět vydatná snídaně v hotelu a přesun do CERNu2). V CERNu jsme se podívali do mnoha zajímavých míst například řídicí a datové centrum, nebo továrnu na antihmotu. Akorát urychlovač LHC s detektory jsme kvůli radiaci vidět nemohli. Odpoledne jsme si mohli v CERNu zakoupit nějaké suvenýry a pak jsme si vyrobili vlastní mlžnou komoru ve S`Cool LAB. Bylo super si to vyzkoušet a když budu mluvit za všechny myslím, že se nám v CERNu moc líbilo.
Sobota, den pátý
Opět jsme strávili noc v Annemasse a ráno odjezd směrem do středu Švýcarska, kde nás čekala exkurze v sýrárně a poté v čokoládovně. Na obou exkurzích jsme mohli zdejší produkty i ochutnat, což byla obzvláště v čokoládovně naše oblíbená část. Po cestě na ubytování si ještě stihli prohlédnout švýcarské hlavní město Bern a nakonec přespali v Badenu.
Neděle, den šestý
Poslední den akce naplnila celodenní návštěva Science Centra Technorama ve Winterthuru. Moc jsme si ji užili, ale už jsme se pomalu museli loučit. Krátká procházka po Bregenzu, abychom do Prahy nepřijeli moc brzy a pak hurá do Prahy. Pondělí, den rozloučení. Do Prahy jsme dorazili kolem čtvrté hodiny ranní. Následně jsme se rozloučili a akce tímto oficiálně byla ukončena.
A díky nim se vše mohlo zrealizovat:
- TSAF je realizován za podpory Nadace The Bakala Foundation.
- Mediálním partnerem akce je Československý časopis pro fyziku.
- Akci chystají organizátoři Fyzikálního korespondenčního semináře MFF UK. FYKOS je financován skrz Oddělení pro vnější vztahy a propagaci MFF UK a zaštítěn je Ústavem teoretické fyziky MFF UK.
Doufáme, že bude možnost zúčastnit se takovéto akce i příští rok, byla velmi poučná a člověk se při ní dozvěděl mnoho zajímavého neobvyklou formou.